Digitalizace přichází i do zemědělství. Technologické vychytávky pro moderní hospodaření

Digitalizace přichází i do zemědělství. Technologické vychytávky pro moderní hospodaření

Po hi-tech podnicích a průmyslu začíná téma digitalizace a moderních technologií hýbat i zemědělstvím. Zejména se vznikem řady rodinných farem a statků soukromé zemědělce zajímá, jak hospodařit efektivněji za využití moderních technologií, aplikací a rychlého zpracovaní velkých objemů dat. Zde je několik vychytávek, které by vám neměli uniknout, pokud obhospodařujete pole nebo plánujete máte vlastní chov.

Řada zemědělců začíná přicházet na výhodnost spojení tradičních postupů s nejmodernějšími technologiemi. Stále více firem se také začíná zabývat aplikacemi právě pro hospodaření. Digitalizaci a modernizaci má ve svých plánech i ministerstvo zemědělství, které si od těchto kroků slibuje lepší konkurenceschopnost českých zemědělců.

Pokud obhospodařujete větší množství půdy, mohly by vás zajímat aplikace pro evidenci agronomických činností. Několik českých společností také nabízí prostorové a skladištní senzory, které pomohou optimalizovat fungování skladů a hal i práci lidí, kteří se v těchto prostorách pohybují.

Lze pořídit i speciální senzory, které hlídají stav a kvalitu půdy. Ta pak sama upozorní, kdy potřebuje například dodat živiny či vláhu. Díky tomu zemědělci sníží spotřebu hnojiv a zefektivní práci na poli.

Dostupnou a stále oblíbenější technologií jsou meteostanice. Sbírání a analýza údajů z meteostanice zemědělcům pomůže řešit problémy se suchem či mrazem a může zavčas upozornit i na možnou invazi škůdců. Kromě ohlídání teploty, vlhkosti, větru, srážek a teplotních maxim, umí meteostanice efektivně pomoct ve sklenících a fóliovnících. Stačí umístit čidla do jednotlivých skleníků a z pohodlí kanceláře či domova sledovat, zda je potřeba vyvětrat nebo vyhřívat s ohledem na množství světla, teplotu a vlhkost. Poradí také, kdy a v jakém množství zalévat a kdy hrozí vznik plísní a množení nechtěných škůdců. Řada meteostanic dnes nabízí i speciální software, takže budete mít data přehledně zpracovaná v počítači. Můžete tak sledovat trendy v daném období a porovnávat jednotlivé roky.


    Další